Badanie holterowskie- czym jest, kiedy należy go wykonać

Opublikowane: 05 kwietnia 2023

Badanie pracy serca nazywamy badaniem Holtera. Jes to to jedno z najważniejszych badań w dziedzinie kardiologii, ponieważ  służy do monitorowania aktywności elektrycznej serca (EKG)  przez określony czas ( najczęściej 24-48 godzin). Uzyskane pomiary są wiarygodne i pozwalają kardiologowi na dokładną analizę stanu Pacjenta.  Sama metoda jest bezbolesna, jednak decyzję o konieczności wykonania badania podejmuje kardiolog według indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Wskazania do wykonania badania holterowskiego

Badanie holterowskie najczęsciej wykonywane jest u osób, które mają nieregularny rytm serca, zawroty głowy, omdlenia, duszności czy bóle w klatce piersiowej oraz u których w rodzinie występują choroby serca. Dzięki badaniu holterowskiemu możliwe jest wczesne wykrycie arytmii, co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i uniknięcie powikłań.

Przebieg badania

Samo badanie holterowskie jest nieinwazyjne, czyli całkowicie bezbolesne. Podczas badania holterowskiego pacjent nosi małe urządzenie, nazywane holterem EKG, które rejestruje aktywność serca przez cały czas trwania badania. Następnie, zapisy te są analizowane przez kardiologa, który ocenia rytm serca, ilość dodatkowych skurczów, czas trwania skurczów oraz przerw między nimi. Podczas wykonywania badania holterowskiego można wykonywać codzienne czynności, gdyż dzięki zachowywaniu się naturalnie tak jak każdego dnia wyniki badania będą wiarygodne i pozwolą nam na dokładną analizę pracy serca.

Czego nie powinno się robić podczas badania Holterem

Kiedy jesteśmy w trakcie badania Holterem nie powinniśmy zbyt często korzystać z telefonu komórkowego, gdyż może wywoływać zakłócenia.  Warto też odczekać z kąpielą, gdyż kontakt z wodą może uszkodzić aparat. Ponadto niektóre urządzenia elektronicze np. szczoteczka elektryczna, maszynka do golenia mogą wpłynąć negatywnie na wynik badania.

Badanie Holterem Brzozów – analiza wyników

Po wykonaniu badań ich wynik analizuje lekarz kardiolog i podejmuje dalsze działania. W Brzozowie i Sanoku istnieją specjalistyczne ośrodki medyczne, w których można przeprowadzić badanie holterowskie. Takie ośrodki są wyposażone w nowoczesne urządzenia, które pozwalają na dokładne i precyzyjne zarejestrowanie aktywności serca.

Powrót